İkinci El Beyaz Eşya

İkinci El Beyaz Eşya İnsanlar genelde kullandığı ve eskidiğini düşündüğü veya artık ihtiyacı olmadığını düşündüğü eşyaları atmak yerine bir başkasının ihtiyacı olduğunu düşünür. Bu eşyaları çöpe atmak yerine hem kar elde etmek hem de o eşyanın ihtiyaç sahiplerinin kullanması için spot alan yerlere satar. Biz bu eşyalara ikinci el eşya deriz.

 

 İkinci El Beyaz Eşya Neden İhtiyaç Duyarız?

Ekonomik gücümüzün yetersiz veya alacağımız ürünün sıfır değerinin maliyetinin fazla olması sonucunda ikinci el eşya alımı ihtiyacı duyarız. Bazı ürünlerde ise az kullanılmış ve fiyatının daha uygun olması bizi ikinci el beyaz eşya alımı teşvik eder.

Ülkemizde yaşayan öğrenci evlerinin çoğunluğunda beyaz eşyalar sıfır yerine ikinci el tercih edilmektedir. Öğrenci evlerinde beyaz eşya kalitesinden daha çok maddi yönüne ve fonksiyonları yerine getirmesine bakıldığı için ikinci el eşyaya daha çok yönelim vardır.

İkinci El Beyaz Eşya Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Piyasa araştırması yaparak alacağımız ikinci el beyaz eşyanın fiyat analizi yapılır. Daha sonra bir ortalama fiyat belirlendikten sonra kullanılmış eşyanın bize ne kadar süre dayanacağı da göz kararı belirlenir.

Örneğin aldığımız ikinci el bir çamaşır makinesinin fiyatı 1000 lira olduğunu varsayalım. Eğer aynı makinenin sıfırın 1200 lira olması bize pek kar sağlamaz. Dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri de budur. En önemli olay ikinci elde kullanılabilirlik ve fiyat analizidir.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.